W jaki sposób dbać o domową klimatyzację?
Aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniu latem lub zimą, nie wystarczy zamontowanie klimatyzatorów; trzeba jeszcze o nie odpowiednio dbać. Brak regularnego czyszczenia i konserwacji urządzenia powoduje nie tylko spadek wydajności systemu czy znaczny wzrost rachunków za prąd, ale przede wszystkim prowadzi do groźnych chorób, takich jak infekcje płuc i oskrzeli. Jeśli dokucza ci przewlekły katar, czym prędzej sprawdź, w jakim stanie jest twoja klimatyzacja (Wrocław). Może się bowiem okazać, że zalegający w niej brud jest źródłem twoich problemów.
Po pierwsze, pamiętaj o konserwacji klimatyzatora
Podstawową czynnością, jaką trzeba regularnie wykonywać, mając w domu system klimatyzacji, jest jej czyszczenie. Kurz i inne zabrudzenia, osiadające przy wlocie i wylocie powietrza zetrzyj miękką, suchą ściereczką. Pamiętaj, aby nie stosować żadnych agresywnych środków chemicznych, w tym:
- rozpuszczalników,
- środków polerujących,
- proszków,
- aerozoli.
Tego typu substancje bowiem mogą uszkodzić sprzęt.
Po drugie, czyść filtry
Dbanie o oferowaną przez nas domową klimatyzację wysokiej jakości to także regularne czyszczenie filtrów, przynajmniej raz na trzy tygodnie. W pierwszej kolejności sprawdź stan filtra klimatyzacyjnego, odseparowującego pyły i kurz. Przeczyść go najpierw odkurzaczem, a następnie ciepłą wodą. Uporać się z poważniejszymi zabrudzeniami pomogą łagodne środki czyszczące. Na końcu spłucz filtr środkiem bakteriobójczym. Kolejny etap to wyczyszczenie w gorącej wodzie tacy skroplin. Podobnie jak filtr, spłucz ją środkiem bakteriobójczym.
Skraplacz i parownik pod kontrolą
Obudowa urządzenia i filtry wyczyszczone, teraz nadszedł czas skontrolowania skraplacza i parownika. Skraplacz, stanowiący jednostkę zewnętrzną klimatyzacji, jest szczególnie narożny na zanieczyszczenia, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie go w czystości. Chłodnicę spryskuj specjalnymi preparatami chemicznymi czyszcząco-myjącymi produkowanych na bazie zasad i kwasów, parownik natomiast, czyli jednostkę wewnętrzną, czyść środkami łagodniejszymi, mającymi za zadanie zniszczenie drobnoustrojów. Dezynfekcję zacznij od góry, spłukując go do dołu. Taka kolejność jest niezwykle ważna, bowiem dzięki niej środek czyszczący spłynie przez lamele do tacy skroplin oraz przez rurkę odprowadzającą skropliny, dezynfekując tym samym cały odpływ.
Serwisuj swoją klimatyzację
Nie zapomnij także o konieczności zlecania dwa razy w roku profesjonalnego przeglądu serwisowego klimatyzacji, podczas której sprawdzana jest szczelność połączeń i stan urządzenia.
Trzymając się powyższych wskazówek, będziesz mógł cieszyć się chłodnym i zdrowym powietrzem w zaciszu swojego domu.