Rekuperacja – obalamy mity
W ostatnim czasie system rekuperacji jest montowany w coraz większej ilości domów. To nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która posiada wiele zalet. Rekuperacja jest dużo lepszym rozwiązaniem od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Mimo, iż coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z szeregu jej atutów, to jednak wciąż istnieją utarte mity, które powodują, że część inwestorów porzuca plan implementacji tej instalacji do swojego budynku.
Rekuperacja, a wpływ na jakość powietrza
Jednym z mitów dotyczących rekuperacji jest ten mówiący, iż zastosowana instalacja wysusza powietrze. Jest to nieprawda. Urządzenie bowiem nie ma zamontowanego pochłaniacza wilgoci, który zmniejszałby wilgotność w pomieszczeniach. Natomiast wychodząc naprzeciw problemom związanym z suchym powietrzem wewnątrz budynku, zostały opracowane rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym. Ich zadaniem jest odzyskiwanie wilgoci z usuwanego powietrza i dostarczenie jej z powrotem do pomieszczenia.
Innym mitem jest to, że podczas użytkowania rekuperacji nie można otwierać okien. Nie jest to prawdą. Istotne jest przede wszystkim to, że otwieranie okna w czasie pracy rekuperatora jest niewskazane, ponieważ powoduje straty energii związane z wychładzaniem pomieszczeń w zimie, lub dodatkowymi zyskami ciepła napływającymi do pomieszczeń w okresie letnim. Natomiast rekuperacja działa cały czas, wykorzystując energię z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, a więc minimalizując jej ilość. To ogromny walor tego typu instalacji.
Czy rekuperacja jest hałaśliwa?
Zdarza się, że osoby posiadające system rekuperacji w swoim domu skarżą się, że urządzenie jest hałaśliwe. Problem ten zwykle wynika ze źle przeprowadzonego montażu, bądź niewłaściwie dobranego urządzenia i jego lokalizacji. Brak wykonywania serwisów, oraz czyszczenia filtrów również może wpływać na głośniejszą pracę urządzenia. Nowoczesne rekuperatory posiadają tryb pracy nocnej i działają wtedy z mniejszą wydajnością, aby w nawet najmniejszym stopniu nie zaburzać snu oraz nie przeszkadzać w codziennych czynnościach.