+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Jaka klimatyzacja do serwerowni?

Jednym z najważniejszych pomieszczeń technicznych w każdej firmie jest serwerownia, w której musi panować odpowiedni mikroklimat, sprzyjający pracy specjalistycznych urządzeń. Wilgotność na poziomie 45%-55% i temperatura powietrza 20 °C - 24 °C to zwykle parametry optymalne dla poprawnego działania serwerów oraz elementów sieci komputerowej. Za utrzymanie ustawień na właściwym poziomie odpowiadają systemy profesjonalnej klimatyzacji, oferowane przez naszą firmę.

Odpowiedź na pytanie, jaka klimatyzacja do serwerowni, zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od charakterystyki pomieszczenia, w którym znajduje się serwerownia. Liczy się wielkość wnętrza oraz jego położenie. Po drugie, od mocy cieplnej, jaką generują urządzenia, czyli od specyfiki sprzętu. W małych serwerowniach, które są umiarkowanie obciążone cieplnie, znajduje zastosowanie klimatyzacja typu split, w potężnych data center lepiej sprawdza się tzw. klimatyzacja precyzyjna.

Klimatyzacja typu split

W małych i średnich serwerowniach, w których poziom ciepła nie przekracza mocy około 200 W/m2, poradzi sobie klimatyzacja typu split. Klimatyzacja ta schładza całe pomieszczenie,  utrzymując zadany poziom temperatury , jednak nie normuje wilgotności w pomieszczeniu.  Przy wyborze tych urządzeń należy zwrócić uwagę na temperaturowe zakresy ich pracy, oraz możliwości pracy w trybie chłodzenia o każdej porze roku, również zimną. Zazwyczaj zakłada się kilka jednostek tego typu, aby zapewnić ciągłość pracy serwerów, a na wypadek awarii nie doszło do niepowetowanych strat.

Szafy klimatyzacji precyzyjnej

W dużych serwerowniach o znacznej mocy generowanego ciepła najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja precyzyjna, która tworzy strefy o zróżnicowanej temperaturze, idealnie dopasowane do potrzeb konkretnych urządzeń lub ich elementów poprzez dokładny proces zarządzania powietrzem, czyli kierunkiem jego przepływu, temperaturą oraz wilgotnością. System ten pozwala wprowadzić układ wymkniętych korytarzy, nazywanych kioskami, w którym zimne powietrze jest zasysane do szafy, natomiast gorące znajduje się powyżej lub z tyłu urządzeń. Co ważne, strumienie powietrza nie mieszają się, poruszając się niezależnymi drogami.

Klimatyzacja precyzyjna jest stosowana w rozbudowanych, intensywnie pracujących serwerowniach, ponieważ daje możliwość zaawansowanego zarządzania oraz  kontroli zarówno temperatury jak i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, wykorzystując przy tym zarówno funkcję nawilżania, jak i osuszania powietrza. 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.