+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Przeglądy wentylacji mechanicznej w świetle przepisów

Klimatyzacja mechaniczna jest bez wątpienia najpopularniejszym rodzajem wentylacji. Jej założenie jest bardzo proste, do działania wymagany jest wentylator, często stosuje się także rekuperator. Jednak aby działała ona bez zaburzeń, trzeba zadbać o to, aby była zawsze czysta i w doskonałym stanie. Regularne przeglądy wentylacji mechanicznej są bardzo ważne, ale jak często w świetle przepisów należy je wykonywać?

Przegląd wentylacji mechanicznej - jak często? 

Wentylacja mechaniczna potrzebuje regularnych przeglądów, które zapewnią jej prawidłowe funkcjonowanie. Wiele osób nie ma świadomości tego, że przy mechanicznej wentylacji muszą regularnie robić przeglądy. Przepisy prawa określają, że w budynkach mieszkalnych wentylację grawitacyjną powinno się sprawdzić przynajmniej raz w roku, ale przepisy nie wspominają nic o wentylacji mechanicznej. Warto przede wszystkim sprawdzić zalecenia producenta, który określa w instrukcji, jak często czyścić i robić serwis wentylacji mechanicznej.

Co w sytuacji, kiedy instrukcja nie określa, jak często wentylacja powinna przechodzić przegląd? W przypadku wentylacji mechanicznej powinno się to robić co najmniej raz na dwa lata, ale warto przegląd robić co roku - aby szybciej usunąć ewentualne usterki i problemy. 

Kto może wykonać przegląd wentylacji?

Przegląd wentylacji najlepiej zlecić specjaliście, który dokładnie sprawdzi działanie całego układu i wystawi stosowne zaświadczenie o odbytej kontroli. Wszystko jednak zależy od tego, o jakim rodzaju wentylacji mowa. Osobami, które mają kwalifikacje do przeglądów kominiarskich i przewodów wentylacyjnych są:

  • mistrzowie kominiarscy - mogą sprawdzać przewody wentylacyjne grawitacyjne;

  • osoby posiadające uprawnienia budowlane - mogą sprawdzać także wentylacje mechaniczne.

W trakcie przeglądu należy wyczyścić wszystkie kanały, sprawdzić ich ciąg oraz wydajność całego systemu. Wentylacja we Wrocławiu nawet po wielu latach, o ile będzie regularnie serwisowana, powinna działać bez najmniejszych zarzutów.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.