+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Obalamy 4 popularne mity na temat klimatyzacji w mieszkaniu

Klimatyzacja to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie w biurach, siedzibach firm, sklepach i galeriach handlowych oraz innych obiektach użytku publicznego. Klimatyzowane pomieszczenia mieszkalne to wciąż rzadkość, chociaż zauważamy spory wzrost liczby klientów prywatnych, którzy planują zastosowanie tego rozwiązania w swoim domu lub mieszkaniu. Początkowe wątpliwości dotyczące montażu klimatyzacji niejednokrotnie wynika z pewnych nie do końca uzasadnionych obaw. W tym artykule obalamy najczęściej powtarzane mity na temat klimatyzacji w mieszkaniu.

Klimatyzacja w mieszkaniu - co jest prawda, a co nie?

  1. Klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia. Taka opinia powtarzana jest dość często. I rzeczywiście klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale tylko wtedy, gdy nieodpowiednio z niej korzystamy. Wiele problemów wynika z błędów użytkowników, a nie niesprawnego działania urządzeń. Jeśli będziemy pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń oraz dostosowywaniu odpowiednich parametrów, klimatyzacja będzie wręcz korzystna dla naszego zdrowia. Dlaczego? Popularne klimatyzatory Split i Multi Split skutecznie oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów, a podczas chłodzenia dodatkowo je osuszają. Dzięki temu sprzyjają redukcji rozwoju pleśni i innych bakterii. Wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na filtrach, a domownicy mogą korzystać ze świeżego powietrza o komfortowej temperaturze. Aby uniknąć infekcji gardła czy przeziębienia, wystarczy dbać o to, aby pomieszczenia nie były zbyt intensywnie chłodzone (różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w środku nie powinna przekraczać ok. 7˚C), a strumień powietrza nie był skierowany bezpośrednio na domowników.
  2. Zwykły wiatrak daje podobny efekt co klimatyzacja, a jest zdecydowanie tańszy. To prawda, że często używane wiatraki są tańsze od systemów klimatyzacji, jednak efekt, jaki są w stanie zapewnić, jest zupełnie inny. Wiatraki są w stanie jedynie wprawić powietrze w ruch, jednak nie doprowadzą do jego schłodzenia. Temperatura powietrza w pomieszczeniach będzie taka sama, jedyne, co będziemy odczuwać, to przyjemny wiatr. Jeśli zależy nam na efektywnym schłodzeniu wnętrza, powinniśmy użyć klimatyzatora.
  3. Klimatyzatory głośno pracują. Klimatyzatory powodują różny poziom hałasu. Stosunkowo głośne były starsze modele, obecnie jednak producenci zabiegają o to, aby generowane dźwięki były jak najmniej odczuwalne. Spośród wszystkich dostępnych urządzeń najgłośniej działają klimatyzatory przenośne. Z kolei najcichsze są klimatyzatory typu Split, których najbardziej “głośne” części są zamontowane na zewnątrz budynku. Nie utrudniają więc codziennego funkcjonowania wewnątrz domu czy mieszkania.
  4. Klimatyzatorów nie można zamontować w mieszkaniu w bloku. Przekonanie, że na montaż klimatyzacji mogą pozwolić sobie wyłącznie posiadacze domów jednorodzinnych to częsty powód, dla którego wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Tymczasem nawet właściciele mieszkań w bloku mogą zamontować system klimatyzacji bez żadnych przeszkód. Oczywiście trzeba uzyskać zgodę administracji, zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej, jednak zwykle nie ma z tym większego problemu.

 

 

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.