+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku - czy to możliwe?

Lato w Polsce jest coraz bardziej upalne. Szczególnie czerwiec, lipiec i sierpień bywają tak duszne i męczące, że niekiedy możemy poczuć się niczym na wakacjach w krajach śródziemnomorskich. Różnica jednak jest taka, że w godzinach śródziemnomorskiej sjesty Polacy zwykle muszą pracować, a zamiast klimatyzacji w domach zwykle musimy się zadowolić zwykłymi wiatrakami domowymi. Latem upały szczególnie odczuwalne są w miastach, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy bloków. O ile w zimie zwykle panuje w nich przyjemne ciepło, o tyle latem nagrzana “betonowa płyta” może dawać się we znaki. Czy jednak montaż klimatyzacji w bloku wielorodzinnym jest możliwy?

Kiedy można zamontować klimatyzator w bloku?

Zanim zdecydujemy się na montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu w bloku, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, jakie możliwości jego instalacji daje spółdzielnia lub wspólnota. Trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze możliwe jest wykonanie montażu na elewacji budynku czy dachu. Możliwe jest wówczas umieszczenie klimatyzatora na balkonie, jednak nadal niektóre spółdzielnie i wspólnoty mogą stawiać pewne ograniczenia. Warto więc wcześniej porozmawiać z osobami decyzyjnymi lub złożyć stosowny wniosek.

Mieszkańcy bloków wielorodzinnych z pewnością docenią to, jak wielkim dobrodziejstwem jest możliwość skorzystania z klimatyzacji, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Szczególnie jeśli budynek jest dobrze ocieplony lub mamy mieszkanie od strony południowej albo zachodniej, przebywanie w mieszkaniu w upalne dni bywa niezwykle uciążliwe.

Jaki klimatyzator do mieszkania w bloku?

W mieszkaniach w bloku z powodzeniem sprawdzi się popularny typ klimatyzatora tzw. split. Układ klimatyzacji Split wyróżnia się tym, że do każdej jednostki wewnętrznej przynależy jedna jednostka zewnętrzna, która musi być zlokalizowana na zewnątrz (np. na dachu, elewacji budynku itp.). Jednostki te są połączone ze sobą instalacją chłodniczą, która składa się z dwóch rurek miedzianych w izolacji oraz przewodem sterującym (instalacja może być ukryta). Skropliny odprowadzane są grawitacyjnie na zewnątrz pomieszczenia lub do pionów kanalizacyjnych w budynku. Klimatyzatory typu Split są zwykle stosowane do schłodzenia jednego pomieszczenia.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.