+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Obalamy 5 mitów na temat pomp ciepła

Pompy ciepła zdobywają obecnie coraz większą popularność w naszym kraju. Często bywa jednak tak, że wraz ze wzrostem popularności mnożą się też różnorodne mity na temat ich działania, opłacalności czy awaryjności. W tym artykule przytoczymy kilka takich mitów i skonfrontujemy je z faktami.

  • Mit 1: Pompa ciepła jest droga. Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do pomp ciepła, spodziewając się wysokich kosztów tego systemu grzewczego. Prawda jest jednak taka, że największy wydatek czeka nas wyłącznie na początku inwestycji, czyli podczas montażu instalacji. Powszechnie stosowane kotły gazowe są tańsze, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie elementy obu rozwiązań, różnica nie będzie już tak wielka. Koszt wykonania kotłowni z użyciem pompy ciepła można porównać do inwestycji w kotłownię gazową, gdyż pomimo nieco wyższych cen na same urządzenia, unikamy kosztów związanych z przyłączem gazu czy kominem spalinowym. Jednak najważniejsze jest, że w przypadku pomp ciepła początkowa inwestycja zwraca się w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. A tego nie zapewnią nam inne systemy grzewcze. Z roku na rok zauważymy spore oszczędności w regularnych opłatach za ogrzewanie.
  • Mit 2: Pompa ciepła traci swoją wydajność zimą. To druga, bardzo często powtarzana opinia na temat pomp ciepła, która nie ma odzwierciedlenia w faktach. Nowoczesne, dopracowane systemy grzewcze oparte na pompach ciepła zapewniają wydajność nawet podczas zimowych warunków. W zimie bardzo dobrze radzą sobie zarówno pompy gruntowe, jak i powietrzne. Prawdą jest, że ich efektywność może być nieco mniejsza niż przy wysokich temperaturach, co nie zmienia jednak faktu, że bilans energetyczny i tak będzie dodatni. Ta kwestia w dużej mierze zależy od parametrów wybranej pompy ciepła. Dlatego na początkowym etapie wyboru pomp warto zwrócić uwagę na produkty od sprawdzonych producentów.
  • Mit 3: Pompy ciepła są głośne. Ta opinia dotyczy przede wszystkim modeli sprzed wielu lat. Początkowo technologia sprężarki w pompach ciepła nie była tak wydajna i jednostka zewnętrzna rzeczywiście generowała pewien hałas. Jednak trzeba pamiętać, że przez lata technologia z zakresu systemów grzewczych poszła zdecydowanie na przód i obecnie można korzystać z urządzeń, które w żaden sposób nie będą przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu.
  • Mit 4: Pompy ciepła można zastosować tylko w nowym budownictwie. Najlepiej jest zaplanować montaż pompy ciepła na etapie realizacji budynku, gdyż wówczas można sprawnie i dogodnie rozplanować cały system grzewczy. Jednak w przypadku istniejących już obiektów również istnieje możliwość montażu pompy ciepła.
  • Mit 5. Pompy ciepła wymagają częstych przeglądów i często ulegają usterkom. Pompy ciepła (Wrocław) wymagają dokładnie takiej samej ilości przeglądów co kotły, czyli raz w roku przed sezonem grzewczym. Jednocześnie są to urządzenia o bardzo niskim wskaźniku awaryjności. Poszczególne mechaniczne podzespoły mogą ulec zużyciu pod wpływem wieloletniej eksploatacji, jednak ich wymiana jest stosunkowo prosta. Objawy zużycia podzespołów najczęściej identyfikowane są podczas corocznych kontroli, więc problematyczne podzespoły można wymienić, minimalizując ryzyko ich ewentualnego wpływu na działanie czy wydajność pompy.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.