+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Czym są rekuperatory?

Rekuperatory to urządzenia, które z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników i stają się przez to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem na rynku budowlanym. Rekuperator jest centralnym elementem wentylacji mechanicznej, który generuje spore oszczędności. Jego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła ze zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazywanie je świeżemu, nawiewanemu do wnętrza powietrzu.


Za pomocą rekuperatora powietrze nawiewane do pomieszczeń w budynku jest ogrzewane bez wykorzystania dodatkowej energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zmieniła sposób patrzenia na budownictwo domków jednorodzinnych. Dzisiaj taka wentylacja jest powszechnie wykorzystywana przy wznoszeniu budynków energooszczędnych, czyli przyjaznych naszemu środowisku.


Budowa rekuperatora


Sercem rekuperacji jest sam rekuperator. Jest on centralą częścią wentylacji z odzyskiem ciepła. Urządzenie to jest zasilane za pomocą energii elektrycznej. Jego praca polega na nawiewaniu świeżego powietrza do wnętrza domu i wywiewaniu na zewnątrz zużytego. Prawidłowo zainstalowany rekuperator zapewni odzysk ciepła ze zużytego powietrza, a to przełoży się bezpośrednio na obniżenie rachunków za ogrzewanie.


Centralną częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła. Jest to najważniejsza część urządzenia, bo to właśnie od niej zależą parametry odzysku ciepła. W wymienniku zużyte powietrze, które jest wywiewane z budynku, mija się z powietrzem świeżym – nawiewanym. Strumienie te nie mieszają się ze sobą, ale się mijają. Dzięki temu dochodzi między nimi do wymiany energii, która doprowadza do tego, że świeże nawiewane powietrze zostaje ogrzane. Wyróżniamy różne rodzaje wymienników: krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe. 


W rekuperatorze znajdują się też filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza, takie jak: kurz czy owady. Dzięki nim powietrze nawiewane do domu jest nie tylko ciepłe, ale także czyste, co przy dzisiejszym zanieczyszczeniu powietrza, jest niezmiernie istotne.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.