+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Czy klimatyzacja w pokoiku dziecięcym to dobry pomysł?

Rodzice małych dzieci często zastanawiają się, czy montaż klimatyzacji w pokoju maluszka to dobry pomysł. Wiele słyszy się o tym, że dziecko w klimatyzowanym pokoju zbyt szybko się przeziębia, a klimatyzacja jest dla niego niezdrowa. To nieprawda. Poprawnie użytkowana klimatyzacja ma dobry wpływ na zdrowie dziecka, należy tylko przestrzegać kilku zasad jej użytkowania.

Ustawienia klimatyzatora

Niezwykle istotny jest wybór miejsca na klimatyzator w pokoju malucha. Nie może on być umieszczony bezpośrednio nad łóżkiem dziecka ani nad miejscem, w którym często przebywa (np. biurko czy sofka). Pamiętajmy o tym, że urządzenie ma schładzać powietrze w całym pomieszczeniu, a nie wiać bezpośrednio na szkraba – w przeciwnym wypadku zadziała na niego jak lodowaty wiatr i będzie doprowadzało do częstych przeziębień. Ważne jest również to, aby nie ustawiać klimatyzacji na bardzo niskie temperatury. Powietrze w pokoju powinno być o maksymalnie 6 stopni chłodniejsze niż na zewnątrz. Przy zachowaniu tej zasady nie będziemy narażać dziecka na osłabienie odporności. Należy również pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: przyciski klimatyzatora powinny znaleźć się poza zasięgiem dziecka. Nie powinno ono samo majstrować przy ustawieniach urządzenia. Temperaturę w pokoju zawsze powinni ustawiać tylko i wyłącznie dorośli.

Wpływ na zdrowie

Często powtarzanym mitem na temat klimatyzacji jest to, że jest ona siedliskiem bakterii i pleśni. To nieprawda. Klimatyzacja oprócz schładzania powietrza także osusza je, jest więc idealna w walce zarówno z bakteriami jak i pleśniami. W urządzeniach znajdują się filtry, które oczyszczają powietrze wpadające do pokoju dziecka. Montaż klimatyzacji jest więc wskazany zwłaszcza w pokoju małych alergików i astmatyków. Nowoczesne klimatyzatory oczyszczają powietrze nawet ze smogu! Schłodzone powietrze może uratować maluchowi życie, zwłaszcza w duszne i upalne dni. Pozwala na efektywny sen i aktywną zabawę. Niektóre klimatyzatory mają również funkcję ogrzewania powietrza. Może ona być przydatna wtedy, gdy dziecko się przeziębi.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.