+48 71 354 40 29
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ul. Graniczna 32
54-530 Wrocław


Klimatyzacja biurowa – obowiązek czy ukłon w stronę pracownika?

Jeszcze kilka lat temu określenie "praca w klimatyzowanym biurze" umieszczone w ofercie uznawane było za sporą reklamę samego miejsca pracy. Jednak czy słusznie? Oczywiście komfortowe warunki pracy znacznie wpływają na zadowolenie oraz produktywność pracownika. Jednak zapewnienie odpowiedniej temperatury i czystości powietrza należy również do obowiązków firm wobec prawa.

 

Temperatura zależna od wysiłku

 

 Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanych obowiązków. Oczywiście mowa tu o pracy w budynkach. Jeśli chodzi o pomieszczenia biurowe przepisy mówią o 18 stopniach Celsjusza jako o temperaturze minimalnej, natomiast pracownik nie może również przebywać w miejsach, w których zbyt wysoka temperatura utrudnia lub uniemożliwia mu pracę. Z tego też powodu w większości biur następuje montaż klimatyzacji.

 

Nie tylko montaż klimatyzatora

 

Jednak odpowiedzialność za komfort i stan zdrowia pracowników nie kończy się w momencie zainstalowania urządzeń klimatyzacyjnych. Ważna jest również dbałość o stan techniczny urządzeń oraz regularne sprawdzanie, czy zbierające się w nich zanieczyszczenia nie przedostają się do powietrza i nie wpływają negatywnie na stan zdrowia pracowników. Jeżeli instrukcje konserwacyjne nie określają inaczej, przegląd oraz czyszczenie klimatyzacji powinny odbywać się conajmniej raz w roku. W innym wypadku rozwój bakterii i grzybów może powodować infekcje dróg oddechowych, a w najgorszym przypadku do niebezpiecznych zakażeń. Kwestie związane z funkcjonowaniem klimatyzacji w miejscach pracy reguluje Rozporządzenie z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Instalacja klimatyzacji biurowej oraz jej serwisowanie to więc jeden z obowiązków pracodawcy i, na szczęście, większość z nich spełnia te wymogi. Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w montażu urządzeń klimatyzacyjnych oraz wenylacyjnych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.