Klimatyzacja biurowa – obowiązek czy ukłon w stronę pracownika?
Jeszcze kilka lat temu określenie "praca w klimatyzowanym biurze" umieszczone w ofercie uznawane było za sporą reklamę samego miejsca pracy. Jednak czy słusznie? Oczywiście komfortowe warunki pracy znacznie wpływają na zadowolenie oraz produktywność pracownika. Jednak zapewnienie odpowiedniej temperatury i czystości powietrza należy również do obowiązków firm wobec prawa.
Temperatura zależna od wysiłku
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanych obowiązków. Oczywiście mowa tu o pracy w budynkach. Jeśli chodzi o pomieszczenia biurowe przepisy mówią o 18 stopniach Celsjusza jako o temperaturze minimalnej, natomiast pracownik nie może również przebywać w miejsach, w których zbyt wysoka temperatura utrudnia lub uniemożliwia mu pracę. Z tego też powodu w większości biur następuje montaż klimatyzacji.
Nie tylko montaż klimatyzatora
Jednak odpowiedzialność za komfort i stan zdrowia pracowników nie kończy się w momencie zainstalowania urządzeń klimatyzacyjnych. Ważna jest również dbałość o stan techniczny urządzeń oraz regularne sprawdzanie, czy zbierające się w nich zanieczyszczenia nie przedostają się do powietrza i nie wpływają negatywnie na stan zdrowia pracowników. Jeżeli instrukcje konserwacyjne nie określają inaczej, przegląd oraz czyszczenie klimatyzacji powinny odbywać się conajmniej raz w roku. W innym wypadku rozwój bakterii i grzybów może powodować infekcje dróg oddechowych, a w najgorszym przypadku do niebezpiecznych zakażeń. Kwestie związane z funkcjonowaniem klimatyzacji w miejscach pracy reguluje Rozporządzenie z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Instalacja klimatyzacji biurowej oraz jej serwisowanie to więc jeden z obowiązków pracodawcy i, na szczęście, większość z nich spełnia te wymogi. Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w montażu urządzeń klimatyzacyjnych oraz wenylacyjnych.